15.8 C
Thessaloniki
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Απίστευτο απο ποια έχασε η Μπαρτσελόνα

Αλαβές, ο εφιάλτης των μεγάλων! Μετά την ισοπαλία στην έδρα της Ατλέτικο, η νεοφώτιστη στη La Liga πήρε τεράστιο διπλό μέσα στο «Καμπ Νόου» με 2-1 επί της απογοητευτικής Μπαρτσελόνα

Γκέλα από αυτές που δεν είναι ούτε καν μέσα στο πρόγραμμα υπέστη η Μπαρτσελόνα, η οποία έχασε στην έδρα της από την Αλαβές. Οι μπλαουγκράνα παρατάχθηκαν από τον Λουίς Ενρίκε χωρίς Ινιέστα, Μέσι, Σουάρες και όταν τους έβαλε στο δεύτερο μέρος αποδείχθηκε ότι είναι πολύ αργά. Οι Καταλανοί ισοφάρισαν νωρίς στο δεύτερο μέρος, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν το θράσσος να πάρουν ξανά το προβάδισμα και με άριστη τακτική προσύλωση να αντέξουν στο υπόλοιπο του αγώνα. Η Μπάρτσα μετά την απώλεια είναι στο -3 από την Ρεάλ και στο +1 από την Ατλέτικο. Με αυτό τον τρόπο η Αλαβές διατήρησε τη μίνι παράδοση που τη θέλει όταν προηγείται στο ημίχρονο στο Camp Nou να παίρνει το ματς (είχε συμβεί ακόμα μία φορά).

Ο Σίλεσεν έκανε την πρώτη επέμβαση του αγώνα στο 13′ σε σουτ του Ιμπάι Γκόμεθ και στο 18′ η Μπάρτσα δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία με το αριστερό του Ράκιτιτς που πέρασε έξω. Στο 25′ ο Αλέις Βιδάλ έκανε σουτ που κοντραρίστηκε και στο 34′ ο Φερνάντο Πατσέκο έκανε τρομερή επέμβαση στο δυνατό σουτ του δεξιού μπακ των Blaugrana. Το γκολ όμως το έβαλε η Αλαβές. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 39′ όταν ο Κίκο Φεμενία έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μασεράνο άργησε να πάρει στον Ντέιβερσον, ο οποίος έκανε την προβολή από κοντά για το 0-1. Οι Καταλανοί είχαν καλή στιγμή με την κεφαλιά-ψαράκι του Νεϊμάρ στο 40′ και στο 45′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το αριστερό του Ράκιτιτς μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ.

Στην πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος, ο βοηθός έδωσε κόρνερ που δεν ήταν και η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε με κεφαλιά του Ματιέ ύστερα από εκτέλεση του Νεϊμάρ (1-1). Δύο λεπτά αργότερα και πάλι από κόρνερ ο Ματιέ λίγο έλειψε να κάνει το 2-1 όμως το δυνατό σουτ του πέρασε άουτ. Στο 50′ ο Νεϊμάρ δεν βρήκε στόχο με σουτ εκτός περιοχής και στο 52′ ο Πάκο Αλκάθερ μετά τη σέντρα του Αλέις Βιδάλ δεν μπόρεσε να πετύχει το πρώτο του γκολ ως Blaugrana. Στην συνέχεια ακυρώθηκε γκολ της Αλαβές για πολύ οριακό οφσάιντ, ο Λουίς Ενρίκε έριξε στο ματς Μέσι και Ινιέστα αλλά στο 64′ μετά το τσαφ του Μασεράνο στην προσπάθειά του να διώξει, ο Ιμπάι Γκόμεθ πήρε την μπάλα και αφού απέφυγε την πίεση πλάσαρε τον Σίλεσεν για το 1-2.

Η Αλαβές αμυνόταν εκπληκτικά και δεν επέτρεπε πολλές φάσεις παρά την κατοχή της Μπαρτσελόνα, η οποία στο τελευταίο 10λεπτο είχε τρεις καλές φάσεις, όμως το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε ποτέ. Στο 82′ ο Ματιέ μέσα από την περιοχή σούταρε αλλά ο Πατσέκο μπλόκαρε και στο 85′ το πλασέ του Ινιέστα πέρασε άουτ. Στο 94′ ο Ντιν έκανε το γύρισμα για τον Μέσι αλλά ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα άουτ…