19 C
Thessaloniki
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Χρυσό μετά απο 12 χρόνια!

Άννα Κορακάκη, κατέκτησε την κορυφή σε δεύτερο αγώνισμα μετά το 10μετρο πιστόλι και έγραψε ιστορία. Έγινε η πρώτη Ελληνίδα που κατέκτησε δύο μετάλλια στην ίδια διοργάνωση Ολυμπιακών αγώνων. Η Κορακάκη, στον τελικό του αγωνίσματος αντιμετώπισε τη Γερμανίδα Μόνικα Χαρς και με σκορ 8-6 έφτασε στην κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Αυτό το χρυσό είναι το πρώτο για την Ελλάδα, μετά το 2004, αφού στο Πεκίνο το 2008 και το Λονδίνο το 2012 κανένας Έλληνας αθλητής δεν γεύτηκε τη χαρά της κορυφής. Πρέπει να σημειώσουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή σε Ολυμπιακούς αγώνες για την Άννα Κορακάκη, που θα την θυμάται για πάντα.

Η μέρα για τα ελληνικά χρώματα ξεκίνησε με τον αποκλεισμό της Ευαγγελίας Ψάρρα στην τοξοβολία, στη φάση των 64. Η Ελληνίδα αθλήτρια ηττήθηκε με 7-3 από την Γιαπωνέζα Καουανάκα και αποχαιρέτησε.

Έτοιμες για βάθρο είναι οι Κατερίνα Νικολαΐδου και Σοφία Ασουμανάκη. Το ελληνικό πλήρωμα του διπλού σκιφ, προκρίθηκε στον τελικό του αγωνίσματος και μάλιστα τερματίζοντας πρώτο στην πρώτη ημιτελική σειρά με εκπληκτικό ντεμαράζ στα τελευταία 500 μέτρα της κούρσας. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 11 Αυγούστου.

Σύντομη ήταν παρουσία του Ρομάν Μουστόπουλου στους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο. Ο Έλληνας αθλητής γνώρισε την ήττα από τον Χουάν Ντιέγκο Τούρκιος από το Ελ Σαλβαδόρ στη φάση των 32 και αποχαιρέτησε πρόωρα.

Μετά το διπλό σκιφ και η τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου ελαφρών βαρών πήρε την πρόκριση για τον τελικό.Το ελληνικό πλήρωμα αποτελούμενο από τους Στέφανο Ντούσκο Σπύρος Γιάνναρο, Γιάννη Πέτρου και Παναγιώτη Μαγδανή έκανε έναν πολύ σπουδαίο αγώνα στη δεύτερη ημιτελική σειρά και τερματίζοντας στην τρίτη θέση πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του αγωνίσματος. Πρόκειται για μια πολύ μεγάλη επιτυχία για το πλήρωμα αυτό που προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς, λόγω αποκλεισμού της ρωσικής βάρκας. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 11 Αυγούστου.

Το πανελλήνιο ρεκόρ δεν αρκούσε για τον Κριστιάν Γκολομέεβ. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε την τρίτη θέση της πέμπτης προκριματικής σειράς στα 100 μέτρα ελεύθερο και με χρόνο 48.68 έμεινε εκτός. Ο Γκολομέεβ είχε την 20 καλύτερη επίδοση. Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν ο Δημήτρης Κουλούρης και ο Παναγιώτης Σαμιλίδης στα προκριματικά των 200 μέτρων πρόσθιο.Ο Κουλούρης τερμάτισε στην έβδομη θέση της δεύτερης προκριματικής σειράς με χρόνο 2:14.86, ενώ ο Σαμιλίδης τερμάτισε στην όγδοη με χρόνο 2:12.68. Αμφότεροι έμειναν εκτός ημιτελικών/

Συνέχεια στις προσπάθειες του Βύρωνα Κοκκαλάνη και Αγγελικής Σκαρλάτου στα RS:Χ. Ο Κοκκαλάνης στην τέταρτη ιστιοδρομία έμεινε στην 11η θέση, ενώ στην πέμπτη κατέκτησε την πέμπτη θέση με αποτέλεσμα να πέσει την τέταρτη θέση της γενικής κατάταξης. Η Σκαρλάτου τέταρτη ιστιοδρομία τερμάτισε στην 12η θέση, στην πέμπτη ιστιοδρομία στην 17η θέση και στην έκτη τερμάτισε 15η. Η Σκαρλάτου πλέον είναι στη 15η θέση. Πρεμιέρα και για τον Γιάννη Μιτάκη στην κατηγορία των FINN. Ο Έλληνας ιστιοπλόος πήρε τη 12η θέση στην πρώτη ιστιοδρομία, ενώ δεν τερμάτισε στη δεύτερη. Ως αποτέλεσμα βρίσκεται στη 18η θέση της γενικής κατάταξης με 36 βαθμούς ποινής.