13.1 C
Thessaloniki
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Η Ελληνίδα που κόντραρε την Γουίλιαμς!

Η Ελληνίδα τενίστρια στην κορυφαία (μέχρι την επόμενη) εμφάνιση της καριέρας της κόντραρε στα ίσια την σπουδαία Αμερικανίδα κι αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι από το 2ο γύρο του Γουίμπελντον.

Η Μαρία Σάκκαρη αποχαιρέτισε το Λονδίνο και το τουρνουά του Γουίμπλεντον, αλλά όσο κλισέ κι αν ακούγεται, αφήνει την Βρετανική πρωτεύουσα με ψηλά το κεφάλι και με την αίσθηση ότι στις επόμενες επισκέψεις της θα κάνει τσεκ άουτ πολύ αργότερα.

Στα 20 της χρόνια η Μαρία κοίταξε στα μάτια την θρυλική Βένους Γουίλιαμς (μεταξύ άλλων έχει κατακτήσει πέντε φορές του τουρνουά του Λονδίνου) η οποία χρειάστηκε 2.5 ώρες για να λυγίσει την αντίσταση της παθιασμένης Ελληνίδας επικρατώντας με 2-1 σετ.

Αρκεί να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη του Γουίμπλεντον η Σάκκαρη ήταν στην 115η θέση της παγκόσμιας κατάταξης ενώ η σπουδαία αντίπαλος της στην 8η, αλλά παρόλα αυτά ο μεταξύ τους αγώνας ήταν ένα μεγάλο ντέρμπι.

Η Γουίλιαμς βρέθηκε να προηγείται με 4-1 γκέιμ στο πρώτο σετ, ωστόσο η Σάκκαρη όχι απλά επέστρεψε, αλλά ισοφάρισε 4-4 και είχε μπρέικ πόιντ για να προηγηθεί! Εκεί όμως μίλησε η εμπειρία της Αμερικανίδας η οποία κράτησε το σερβίς της και στο 6-5 εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της νεαρής Ελληνίδας για να πάρει το σετ.

Η Σάκκαρη όμως πλέον είχε βρει ρυθμό και ήταν εντυπωσιακή στο β’ σετ και με διαδοχικά μπρέικ προηγήθηκε με 4-1 για να πάρει το σετ με 6-4 γκέιμ.

Στο τρίτο η Γουίλιαμς με όπλο την πίεση από το σερβίς της μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό και να φτάσει τελικά στη νίκη με 2-1 σετ.